7 Ekim 2008 Salı

YORUMSUZ:)18 yorum:

mehmetabi dedi ki...

TEBESSÜM:
Gülümsemektir, tebessüm. İnsana has bir özelliktir. Sevincin, coşmanın ifadesidir.
Tebessüm dostluğun, kardeşliğin ve sevginin şifresidir. Bu şifreyi bilenlerin dostları, arkadaşları, sevenleri çok olur.
Ruhları ve kalpleri fetheden Peygamberimizin (asm) en önemli özelliklerinden biri de tebessümü yüzünden hiç eksik etmemesidir. Bu yüzdendir ki, en inançsız insanları dahi hakka ulaştırmış, en taş kalplileri bile yumuşatmış, yoldan çıkanları yola getirmiş, insanların en sevgilisi olmuşlardır.
Allah Resulü ümmetine de bu güzel davranışı tavsiye etmiş "Kardeşini güler yüzle karşılamanın da bir iyilik" olduğunu söylemişlerdir. (Müslim, Birr: 144)
Diğer hadislerinde de "Malla herkese iyilik yapmaya gücünüz yetmez. Ama siz güler yüz ve güzel huyla onlara ulaşmaya, onları memnun etmeye çalışınız" buyurmuşlardır. (Feyzül Kadir, 2:557)
Tebessümün insan için sadaka olduğunu söyleyen Peygamberimiz (asm), daima sessizce gülümsemeyi tercih etmiş, nadiren de dişleri görünecek şekilde gülmüşlerdir.

mehmetabi dedi ki...

TEBESSUM
Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu. Bu hava içinde yakin geçmiste kendisine yardim eden bir dosta tesekkür etmedigini hatirladi. Hemen bir not yazdi, yolladi. Arkadasi bu tesekkürden o kadar keyiflendi ki, her öglen yemek yedigi lokantada garson kiza yüklü bir bahsis birakti.
Garson kiz ilk defa böyle bir bahsis aliyordu. Aksam eve giderken, kazandigi paranin bir parçasini her zaman köse basinda oturan fakir adamın sapkasina birakti. Adam öyle ama öyle minnettar oldu ki. iki gündür bogazindan asagi lokma geçmemisti. Karnini ilk defa doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki tek odasinin yolunu islik çalarak tuttu. Öyle neseliydi ki, bir saçak altinda titresen köpek yavrusunu görünce, kucağına aliverdi.
Küçük köpek gecenin sogugundan kurtuldugu için mutluydu. Sicak odada sabaha kadar kosusturdu. Gece yarisindan sonra apartmani dumanlar sardi. Bir yangin basliyordu. Dumani koklayan köpek öyle bir havlamaya basladi ki, önce fakir adam uyandi, sonra bütün apartman halki. Anneler, babalar dumandan bogulmak üzere olan yavrularini kucaklayip, ölümden kurtardilar. Bütün bunlarin hepsi, bes kurusluk bile maliyeti olmayan bir TEBESSÜMÜN sonucuydu...
...................................
Hayatınızda tebessümün hiç eksik olmaması temennisiyle...

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
tebessüm besmele gibidir.tabi ona eşdeğer değil haşa ama besmeleyi söylediğinizde nasıl ki işler yolunda gidiyor,daha da güzelleşiyorsa tebessüm edilen,tebessümle başlayan bütün işler de o derece güzelleşiyor ben buna inanıyorum ki ta yürekten....Peygamber Efendimiz boşuna tebessüm etmemiştir hayatı boyunca.elbet bildiği bildiklerimizden fazladır...

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
hikaye için teşekkürler.bu yazıyı yazmayı düşünmüştüm ama hatırlayamadım bazı bölümlerini:)sen eklemişsin sağolasın:)

AyŞeGüL dedi ki...

Ne zamandan beri yorum yazmadığımı farkettm ama yazsaydımda blogun sahibi olan ablam (ablamsın diye gerçekleri sözlemicem diye birşey yok ) yorumumu görmezdi heralde.O da sanırım ne zamandan beri bloguna vakit ayırmıyo..hııh.. :D Bu sefer ilk yazının konusuna uygun reklam yapıcam benimde bir blogum var ama ben blogspot ailesinden değilim :D:D:D:D
www.gulumsemekicin.blogcu.com
Herneyse konumuza geri dönelim.Bloguna daha çok vakit ayır :D:D hadi bol bol yorumlu günler:D:D:D:D

NESLİ dedi ki...

ayşegül;
pis böcek seniiii:):):)yine reklam yapmış:)

mehmetabi dedi ki...

Mübarek Miraç Kandlinizi tebrik eder İslam ve İnsanlık aleminde hayırlara ve barışa vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.
Nesli sesin sedan çıkmıyor?
Nasılsın ne haldesin?
Allah yar ve yardımcın olsun...
Selamlar

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
sınav,tercih derken internet ortamına artık pek fazla vakit ayırmıyorum açıkcası:)çok şükür iyiyim umarım sende iyisindir :)

mehmetabi dedi ki...

Hayırlı Ramazanlar Nesli
Nasılsın İyimisin?
Okul durumun nasıl oldu?
Umarım herşey hayırlısıyla ve gönlünce olur...
Allah'a emanet ol..

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
iyiyim çok şükür sende iyisindir umarım:)okul durumu istediğim bölüm oldu ama hayalimdeki üniversite olamadı ne yazık ki:(ama hayırlısı buymuş.açıköğretimden edebiyat okuyacağım sonrada öğretmenlik inşallah :)

mehmetabi dedi ki...

Hakkınıza hayırlısı olsun
İnşallah bu okulun hayırlıdır.
Bizi bizden iyi bilen neyin hakkımıza hayırlı olacağını da en iyi bilendir.
Mevlam görelim neyler; neylerse güzel eyler..
Selamlar

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
çok sağol amin :)

mehmetabi dedi ki...

Bin aydan daha hayırlı olan mübarek Leyle-i Kadrinizi tebrik eder; İslam ve İnsanlık alemine hayırlara vesile olmasını temenni ederim...

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
amin inşallah...

mehmetabi dedi ki...

Üzülme Sakın

Kuyulardamı kaldın?
Yusuf bulur üzülme...

Ateşlere mi daldın?
İbrahim gelir üzülme ...

Dalgalar mı boğuyor?
Yunus yetişir üzülme...

Güneş yakmaya mı başladı?
Ömer bakar üzülme...

Yaraların mı çoğaldı?
Eyyüp sarar üzülme...

Bütün kapılar mı kapandı?
Bir kapıyı kapatan Rabbim;
Bin tane açar sakın ÜZÜLME...

NESLİ dedi ki...

mehmet abi;
Allah razı olsun :)

Serdar SELVİLİ dedi ki...

dışarıdan tebessüm edipte için için ağlayanlar da onlar için ne diyorsun ??

NESLİ dedi ki...

Serdar Selvili;
Onlar için umutlu diyorum :) insanın içinde ne varsa dışına o yansır mutlaka. yani eğer istemeden bile olsa tebessüm varsa bilmediği şeyler vardır kendine dair,daha keşfedemediği...